Terapia uzależnienia od hazardu w Klinice Uzależnień

Terapia uzależnienia od hazardu w Klinice Uzależnień, a więc w Prywatnym Ośrodku Leczenia Uzależnień jest ukierunkowane indywidualnie na każdego z chorych. Hazard jest nałogiem, z jakim rodacy borykają się znacznie częściej. Jest czynnikiem uzależniającym, ponieważ pobudza mózgowy system nagrody, tak samo jak narkotyki albo alkohol. Na podobnej zasadzie jak w przypadku uzależnień behawioralnych specjaliści doszli do wniosku, że kompulsywni hazardziści pozytywnie odpowiadają na leczenie farmakologiczne oraz psychospołeczne.

Dlatego terapia poznawczo – behawioralna jest skierowana właśnie dla takich osób, gdy zgłaszają się one do placówki. Jest ona skuteczna, ponieważ uczy umiejętności zapobiegania nawrotom i posłuży zmianie nawyków, a także zidentyfikuje główną przyczynę uzależnienia. Kiedy weźmie się też udział w grupach wsparcia, to można sporo uzyskać, bo nie jest się ocenionym. Uzależnienie od hazardu jest o tyle niebezpieczne, że często traktowane jest jako rozrywka. Dlatego sama terapia opiera się na zasobach chorego a także na zmianie jego złych przyzwyczajeń. W trakcie terapii można dowiedzieć się, jak poradzić sobie ze standardowymi problemami, sytuacjami stresującymi, czy napięciem.

Zrozumienie problemu i tego, jakie hazard miał negatywne skutki pomoże w powrocie do równowagi. W leczeniu najważniejsze jest wyszukanie prawdziwego podłoża uprawiania hazardu i przekonanie chorego do zmiany sposobu myślenia. Opracowany będzie plan wyjścia z kryzysu. Jedynie wówczas Terapia uzależnień daje efekty. Najczęściej dzieje się to pod namową rodzin i one także są poddane leczeniu. Osoby zgłaszające się są poinformowane o planach leczenia.

Dowiadują się, jakie mogą pojawić się objawy, kiedy pojawi się głód alkoholowy. Zakres terapii obejmie: terapię indywidualną, terapię grupową, leczenie bazujące na traumie, terapię motywacyjną, terapię rodzinną, leczenie wspomagane lekami, terapię poznawczo – behawioralną i może zostać rozszerzony o leczenie depresji. Każda z osób które przebywają w ośrodku ma przydzielanego własnego opiekuna terapeutę, który pomoże w poradzeniu sobie z trudnościami. Przebywając w ośrodku osoby trzeźwiejące poznają narzędzia pomocne każdego dnia.