Czy w nowoczesnym gabinecie stomatologicznym powinien być ból?

Chorobą, kuracją której lekarze stomatolodzy trudnią się zdecydowanie z reguły jest próchnica zębów. Dotyka ona zarówno osoby dojrzałe, jak oraz dzieci – przy czym od jakiegokolwiek już czasu wiek pacjentów systematycznie ulega obniżeniu, co jest niezwykle niepokojącym zjawiskiem.

Świadczy bo po pierwsze – o niedostatecznym stanie zdrowia dentystycznego Polaków, po drugie – o niskiej świadomości i pomijaniu kwestii powiązanych z profilaktyką chorób uzębienia i jamy ustnej. Przyczyn próchnicy zębów wolno wymienić dużo, niemniej jednakże w tym kontekście mówi się najczęściej o nieprawidłowym sposobie odżywania się oraz o diecie, w której jest zdecydowanie za mnóstwo cukrów. To w jakim stopniu zęby są podatne na próchnicę zależy od pojedynczych cech danego organizmu.

Za nie tudzież odpowiadają nie tylko geny, jednak również oraz wiele innych elementów, np. środowisko, w którym człowiek żyje. Nieleczona próchnica prowadzi do poważnych powikłań leczniczych. Rozwój choroby wolno co prawda powstrzymać, chociaż nie m takiej możliwości, by dotknięta oraz zniszczona struktura zęba zregenerowała się. Nieraz nie ma innego wyjścia jak niestety eliminacja zęba.

W leczeniu próchnicy zębów gigantyczne znaczenie odgrywa profilaktyka. Obejmuje ona swoim zakresem m. in. wizyty kontrolne u dentysty, stosowną dietę etc. Każdy całkowicie zdaje sobie sprawę z tego, że wypada systematycznie odwiedzić gabinet dentystyczny – w praktyce niemniej jednak różnie z tym bywa, co potwierdza stomatolog.

Dla dużej grupy osób oznacza to gigantyczny stres. Trudno się w zasadzie temu zdumiewać, bo leczenie stomatologiczne nie jest niczym przyjemnym. Należy niemniej jednak koniecznie zwrócić uwagę na to, że metody leczenia wykorzystywane przez współczesnych dentystów niesłychanie się różnią od tych wykorzystywanych dawniej – zresztą, nawet na przestrzeni ostatnich paru lat zaszły w tym zakresie znaczne zmiany. W tym kontekście zdecydowanie najważniejszą kwestią jest redukcja bólu. Towarzyszy on nierozerwalnie większości zabiegów stomatologicznych. Tolerancja bólu jest osobną cechą każdego człowieka – jeden jest w stanie wytrzymać znacznie więcej, inny mniej.